1 siders PDF

Forretningsidé: genbrugsbukser til studerende

  • Andet
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Forretningsidé: genbrugsbukser til studerende er en andet-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 1 side (479 ord, ca. 2 min. læsning) og blev 7. juli 2026.

Denne opgave præsenterer en forretningsidé om at tilbyde studerende billige, pæne genbrugsbukser. Ideen løser problemet med dyre bukser for unge med SU-indkomst ved at istandsætte og videresælge kvalitetsbukser fra genbrugsbutikker. Projektet fokuserer på bæredygtighed ved at genbruge tøj og bidrager til FN's verdensmål 12 og 17. Målgruppen er studerende mellem 16-25 år.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velformuleret forretningsidé med klar problemstilling, målgruppe og løsning. Inkluderer bæredygtighedsperspektiv og er relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bæredygtighed
  • fn's verdensmål
  • forretningsidé
  • genbrugstøj
  • målgruppeanalyse
  • streetwear
  • studerende
  • økonomi

Vores problemstilling er der hermed at det kan nogle gange blive svært og dyrt at købe pæne bukser når man er studerende, hvor vores idé handler på det. Vi løser det ved at lave bukser specifikt til studerende som gerne vil have pænt street tøj billigere, imens at de spare nogle gode penge. Vi skiller os ud ved at vi kender godt hvad folk søger, hvilket giver os en fordel.

Vores målgruppe er først og fremmest de unge. Studerende for at være mere specifik fra aldersgruppen 16-25, da størstedelen af deres indkomster kommer fra overførselsindkomster som er SU. I forhold til den ide vi er kommet frem til, og hvordan den skaber værdi for den målgruppe, det vi skaber, er moderne men stadig skiller sig ud fra mængden. Langt størstedelen af jeans i dag, er meget dyre, hvor vores service går ud på at hente kvalitets bukser i genbrugsbutikker hvorefter at gøre dem i stand og sælge dem videre billigt.

Vi har valgt målgruppen da det er noget vi skal kunne identificere os med først og fremmest. Vi er tre gymnasieelever, som også modtager SU, og ikke har de fleste penge til rådighed, hvor et par bukser til 800kr, hurtigt kan gøre det til en lang tung måned økonomisk. Målgruppen har brug for vores ide, da det først og fremmest økonomisk er en fordel for dem, da de sparepenge, uden rigtigt at gå på kompromis med bukserne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver