1 siders PDF

Referat af 'Englebarnet' af Kim Fupz Aakeson

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Referat af 'Englebarnet' af Kim Fupz Aakeson er en dansk-opgave fra 2008 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (210 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Referat af Kim Fupz Aakesons novelle 'Englebarnet'. Dokumentet beskriver hovedpersonens ensomme sommerferie, hans afstandtagen til kvinder i hans liv, og hvordan han finder trøst i et mystisk englebarn. Historien kulminerer med drengens flugt med englebarnet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Klar og dækkende referat af Kim Fupz Aakesons novelle 'Englebarnet'. Giver et godt overblik over handlingen og kan bruges som inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • barndom
  • englebarnet
  • ensomhed
  • fl læs mere
  • kim fupz aakeson
  • novelle
  • referat

Hovedpersonen er en dreng der har sommerferie. Han har ikke meget at lave og han har ikke meget kontakt til nogen. Han ligger afstand til piger der er i hans liv især hans mor og pigerne i hans klasse. Han er meget indelukket og stille. Hans mor har en kæreste der kommer på besøg ofte og det irriterer ham. Da hans mor og hendes kæreste er meget væk tilbringer han meget tid alene og en dag flyver ”englebarnet” ned til ham. Han tager sig af hende og sidder og kigger på hende. Hel hvid, blå øjne og røde læber. Han klæder sig af og lukker sig inde med barnet i sin helt egen verden. Hans mor og hendes kæreste kommet hjem så han lukker englebarnet inde, klæder sig på igen og skal have mad. Moren fornemmer der er noget galt med ham men han vil ikke sige noget. Hun spørger til ham igen men han råber efter hende og løber ind til englebarnet. Moren banker som besat på hans dør og græder men han er ligeglad og det ender med at englebarnet og han flyver ud af vinduet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver