Analyse af Sanne Munk Jensens novelle 'Røvgevir'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 4 sider PDF

Analyse af Sanne Munk Jensens novelle 'Røvgevir' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 4 sider (1.231 ord, ca. 5 min. læsning) og blev 5. juli 2026.

Denne opgave præsenterer en analyse af Sanne Munk Jensens novelle 'Røvgevir'. Den indeholder en karakteristik af hovedpersonerne Lykke og Henrik, en gennemgang af novellens komposition ved hjælp af berettermodellen, samt en identifikation af genretræk. Desuden diskuteres novellens budskab om utroskab og ulykkelig kærlighed, og titlens betydning perspektiveres.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig analyse af novellen 'Røvgevir' med fokus på karakterer, komposition og budskab. Besvarelsen er velstruktureret og giver god indsigt i teksten.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • berettermodel
  • forhold
  • genretræk
  • karakteranalyse
  • kærlighed
  • novelleanalyse
  • røvgevir
  • sanne munk jensen
  • selvværd
  • utroskab

Efter at have læst novellen skal du skrive minimum syv nøgleord, der beskriver Lykke. Du må meget gerne skrive flere ord. Herefter skal du skrive minimum syv nøgleord om Henrik, som også er en central person i novellen.

Lykke: forvirret, tilgivende, såret, knust, let at påvirke, loyal, trofast/ tror altid på det bedste, usikker

Henrik: dominerende, bestemmende, fuckboy/sammen med mange kvinder, illoyal, følelseskold/iskold, ingen situationsfornemmelse.

På baggrund af dine nøgleord skal du finde citater i novellen, der underbygger din karakteristik. Husk at notere citaterne.

Lykke er en kvinde som er usikker på sig selv. Og hun er ulykkelig, da hendes mand Henrik, har en affære med en hel masse andre kvinder. ”Jeg vidste ikke rigtig, hvad jeg syntes. At hedde Lykke var et kæmpestort ansvar. Og jeg var hverken specielt smuk eller specielt lykkelig” her kan høre hun er usikker på sig selv og hun er total ulykkelig, fordi hun siger hun ikke er specielt smuk og hun ikke er specielt lykkelig. Og så er hun også tilgivende og let at påvirke, hun er især tilgivende over for sin mand, stort set alle kvinder havde gået fra deres kæreste/mand hvis manden var utro, men hun finder sig i det. ” Kort efter kom Henrik ud i køkkenet. Han var nøgen. Han åbnede køleskabet og tog juice ud og drak direkte af kartonen. Han smilede. Så kom han over og kyssede mig i håret” det er lige efter han har haft en affære med Tine, mens lykke havde set det.

Få adgang til denne og 99.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver