Novelleanalyse: Konkursrytteri af Jacob Ejersbo

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Novelleanalyse: Konkursrytteri af Jacob Ejersbo er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (830 ord, ca. 4 min. læsning) og blev 4. juli 2026.

Denne novelleanalyse af Jacob Ejersbos 'Konkursrytteri' undersøger hovedpersonens besøg hos sine rige forældre og den centrale konflikt med farens direktørven, Hr. Hansen. Opgaven beskriver karaktererne, deres indbyrdes forhold og diskuterer novellens budskab om at dømme andre.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid novelleanalyse af Jacob Ejersbos 'Konkursrytteri'. Opgaven giver en god gennemgang af handling, karakterer og temaer, hvilket kan inspirere andre elever.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • familieforhold
  • identitet
  • jacob ejersbo
  • konflikt
  • konkursrytteri
  • novelleanalyse
  • rigdom
  • sociale klasser

Forfatteren er Jacob Ejersbo, og novellen er fra en novellesamling, som også er fra Jacob Ejersbo. Novellesamlingen er udgivet i 2000.

Novellen handler om en person, som er på besøg hos sine rige forældre. Vi får en kort beskrivelse af hovedpersonens hverdag, og selve novellen er også skrevet i et hverdagssprog.

Vi får præsenteret konflikten i teksten da vores hovedperson går ud og hilser på farens, rige, direktørven, Hr. Hansen.

I stedet for at hilse pænt tilbage til vores hovedperson, kritiserer hr. Hansen hovedpersonens tøj. Hr. Hansen mener, at det er respektløst at have en falmet sweatshirt på, som i øvrigt har sit gamle firmas logo på. Hvilket er lige præcis dér, jeg synes den egentlige konflikt ligger.

Jeg tror, at hr. Hansen bliver fornærmet over, at vores hovedperson har den sweatshirt på, da det var hr. Hansens tidligere firma, som var gået ’konkurs’. Hovedpersonen beskylder ham nemlig for at have svindlet med sit firma, og derefter ladet det gå konkurs. Og det er tydeligvis ikke første gang, at hr. Hansen har haft et firma, som er gået konkurs, da hovedpersonen nævner at han er debuteret som en konkursrytter. Det ses på midten af side to.

Få adgang til denne og 99.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver