Hovedstadens Presse er taget på tur gennem København, og her har De et billede af, hvad Deres udsendte ser.
Der er smukt i København. Julen nærmer sig, og københavnerne går rundt med hemmeligheder om, hvordan de vil glæde deres slægtninge på den store aften. De rige damer er klædt i varm pels, og de rige mænd danser lette gennem gaderne under høje hatte.
Københavns gader er fyldt med mennesker, og man kan nærmest ikke ænse brostenene for bare sko og fødder, der hastigt bevæger sig imellem hinanden. Den sødlige duft af by smyger sig gennem gaden. Et par børn springer med lette ben over den rindende strøm af vand i gaden. Det danske sprog høres, hvor end man er.
Hvis man tager en af de mange drosker, kan man komme hurtigere rundt og få lejlighed til at se mere af Danmarks storslåede hovedstad. Det gør Deres udsendte fra Hovedstadens Presse, og det er en fornøjelse at se københavnere, guddommelige bygningsværker og parker passere forbi.
Man bliver opstemt ved synet af de mange familier, der samles i gaderne og varmer hænderne over åben ild. På et hjørne under udhænget på et hus med smukke udskæringer af engle og drager sidder en mor med sine syv børn. De deler det brød og den frugt, som købmanden alligevel havde tilovers, og en ældre herre giver dem generøst en mønt, da han passerer forbi.
Det er gratis at oprette en konto