Du skal nu se kortfilmen De voksnes rækker (Maj-Britt La Cour, 2017).
Du skal lave en analyse og fortolkning af kortfilmen. Du skal komme ind på følgende elementer:
En filmisk analyse hvor du kommer ind på lys, lyd, perspektiver og beskæringer (du skal her arbejde med en shot-to-shot analyse, så du skal udvælge nogle centrale scener, du arbejder ud fra).
Jeg vil lave en shot-to-shot analyse af følgende citat 08:50 – 14:00 (dette er øjeblikket i filmen, hvor Rosa finder en korrespondance med en skilsmissesadvokat på sin mors telefon og forsøger at finde ud af hendes mistanke om hendes forældres skilsmisse).
Kamera – gennem kortfilmen opleves en stor brug af panorering kamera, som giver seeren en følelse af, at situationerne foregår lige her og nu. Man ønsker altså at portrættere virkeligheden. Derudover bruges også indzooming, da Rosa sidder på en seng og græder bitre tårer, når en af gæsterne lægger pølsebrød på næsen og fortæller en sjov historie, en kvinde som griner.
Det er gratis at oprette en konto