Debat om karakterer i folkeskolen og gymnasiet

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Debat om karakterer i folkeskolen og gymnasiet er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (756 ord, ca. 3 min. læsning) og blev 27. juni 2026.

Debatindlæg der diskuterer fordele og ulemper ved karakterer i det danske skolesystem. Opgaven tager udgangspunkt i Sigrid Schmidt Hornhavers synspunkter og reflekterer over karakterernes betydning for motivation, stress og selvværd blandt unge. Den argumenterer for at udskyde karaktergivning til ældre klassetrin.

Redaktørens vurdering
7 God
Velskrevet debatindlæg der diskuterer karakterers rolle i skolesystemet. Opgaven er struktureret og argumenterer klart for egne synspunkter, hvilket giver god inspiration for andre elever.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • debatindlæg
  • folkeskolen
  • gymnasiet
  • karakterer
  • motivation
  • nationale test
  • selvværd
  • skolesystemet
  • stress

Jeg har læst debatindlægget af Sigrid Schmidt Hornhaver. Jeg syntes nogle af hendes synspunkter meget interessante i og med, at jeg ikke selv har tænkt over de forskellige emner, hun kommer ind på. ”I mine øjne passer systemet uden karakterer bedre til mig”, siger hun. Jeg vil mene at karaktererne er en måde hvorpå, at man kan se, hvilket fagligt niveau man er på. Jeg karaktererne til at tage mig sammen. Jeg tænker, at man hurtigt kan komme til at slappe lidt for meget af, hvis man ikke har et hvis pres på sig selv. Det ville i hvert fald være en stor ulempe ved ikke at få karakterer. Men hvis man kunne finde en anden måde at gøre det på i folkeskolen. Det være en god ide. Jeg syntes det er for tidligt med at karaktere og et for hårdt pres fra 7 klasse af.

Få adgang til denne og 97.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver