1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Dig og mig ved daggry'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Dig og mig ved daggry' er en dansk-opgave fra 2021 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (810 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 17. maj 2026.

Denne opgave analyserer Sanne Munk Jensen og Glenn Ringtveds ungdomsroman 'Dig og mig ved daggry'. Den undersøger romanens skildring af en barsk ungdomskultur, farlig kærlighed og de konsekvenser, der følger af at blive involveret i et usundt miljø. Opgaven diskuterer også brugen af symbolik og romanens potentielle budskab om selvmord.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af ungdomsromanen 'Dig og mig ved daggry', der dækker plot, karakterer, temaer og symbolik. Giver god indsigt i romanens budskab og relevans.
Struktur
7
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dig og mig ved daggry
  • glenn ringtved
  • hash
  • kærlighed
  • roman analyse
  • sanne munk jensen
  • selvmord
  • symbolik
  • ungdomskultur
  • ungdomsroman

En barsk og rørende fortælling, om en efterhånden lidt for udbredt ungdomskultur. Dette er en ungdomsroman, hvor kærligheden blomster lidt for meget, så meget at den er værd at dø for.Bogen er oprindelig udgivet den 22 oktober 2013

Forfatterne hedder Sanne Munk Jensen og Glenn RingtvedSanne Munk Jensen er 41 år, og er både forfatter og manuskriptforfatter. Glenn Ringtveder forfatter, og han har skrevet mange populære ungdomsromaner bl.a “Dig og mig ved daggry” “Græd blot hjerte”

To blege lig bliver hevet op af limfjorden, i Aalborg hvor de to unge mennesker boede. Folk er både chokerede, men også nysgerrig, og især Louises far, er ivrig efter at finde ud af hvad der fik de to unge mennesker til at gå i døden midt i deres ungdom. Dig og mig ved daggry er en historie om pigen Louise, som altid har været én pige der følte sig usynlig og ligegyldig for både familie, og klassekammerater. Hun har én veninde, som hun holder meget af, det er Cille og det skal også vise sig at være hende der får eventyret med Liam til at starte. Liam og Louise møder nemlig første gang hinanden, da hende og Cille havde taget en bus helt ud til en endestation fordi de manglede noget at lave en fredag aften. En flok drenge står på ved et busstoppested, og Cille får deres opmærksomhed. Der går ikke længe før Louise og Liam ved de skal være de to, og Liam viser Louise hans yndlings sted, hvor han aldrig har taget nogen med op, det er en kran ved fjorden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver