1 / 2 sider - klik for at bladre

Darwins selektionsteori og giraffens udvikling

  • Biologi
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Darwins selektionsteori og giraffens udvikling er en biologi-opgave fra 2021 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (413 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 24. juni 2026.

Opgaven redegør for Darwins selektionsteori gennem en beskrivelse af de syv centrale punkter. Den anvender derefter disse principper til at forklare, hvordan giraffen har udviklet sin lange hals gennem naturlig udvælgelse og evolution. Fokus er på overlevelse og forplantning i et begrænset miljø.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Opgaven redegør klart for Darwins selektionsteori og anvender principperne til et konkret eksempel. Den er velstruktureret og giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arvelighed
  • darwins selektionsteori
  • evolution
  • giraf
  • naturlig selektion
  • population
  • survival of the fittest
  • tilpasningsevne

Skriv en kort beskrivelse af hvert af de 7 punkter i teksten. Formuler selv – det er ikke meningen du skal kopiere hele teksten ind i overblikket:

Darwins ideer

Beskrivelse

1

Alle organismer har tendens til at forøge deres antal kraftigt hvis alle individer der fødes, overlever og forplanter sig

2

I de fleste tilfælde opretholder populationer et nogenlunde konstant individtal

3

De livsnødvendige ressourcer for arterne er begrænset og i stabile miljøer konstante

4

Der fødes flere individer end miljøet kan bære, og da individtallet er nogenlunde konstant, må der være en hård kamp mellem individerne for at overleve, og kun en mindre del af afkommet vil overleve, så de selv kan få afkom.

5

Alle individer er forskellige, og en population udviser en stor variation. En stor del af denne variation er arvelig.

6

Nogle organismer er godt tilpassede til at leve i det bestemte miljø, og de har større chance for at overleve og formerer sig og derved føre deres arveanlæg videre til næste generation. Derved sker der indenfor arten en udvælgelse af bestemte arveanlæg, således at disse arveanlæg bliver hyppigere: der sker en naturlig selektion

7

Over et antal generationer vil den naturlige selektion medfører en gradvis ændring af populationen: der sker en evolution

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver