Einer Henriksen var fundet død i sin lænestol kun en uge efter sin 69 års fødselsdag. Ikke at dagen blev markeret på nogen måde, og der var da heller ikke noget at fejre. Einars lille lejlighed var en de ældre i boligkvarteret. En af dem, der ikke havde fået altan eller ny hoveddør. Det kunne man tydeligt se allerede langt nede af gaden. Det så faktisk lidt tarveligt ud.
Der stod desuden gamle poppeltræer langs vejen og selv de så trætte og sløve ud, nok dog mest på grund af årstiden.
Den forfaldne hoveddør var både afskallet og i begyndende forrådnelse. Den sad ikke længere ordentligt på dørhængslerne, så et ekstra skub med både skulder og fod var den eneste måde at entrere på.
Lejligheden på den mørke stueetage virkede både klam og kold. Der trængte meget til at blive luftet ud, for den stramme stank af død og forfald var ikke til at tage fejl af. Den ramte næsen som et skarpt glasskår. Einer blev også først fundet efter næsten 2 uger.
Lugten i det lille køkken mindede allermest om en gammel skotøjsæske der havde været glemt bagerst i skabet i en menneskealder. Det generede dog ikke en lille kakerlak, som hurtigt pilede ned af væggen og videre ned i køkkenafløbet. Mon den havde været der hele tiden?
Det er gratis at oprette en konto