Side 1 af 3

Socialisering og identitetsdannelse

Socialisering og identitetsdannelse er en samfundsfag-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 3 sider (751 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 21. juni 2026.

Skribentens beskrivelse af Socialisering og identitetsdannelse

Opgaven redegør for begrebet socialisering og dets rolle i identitetsdannelsen. Den beskriver de tre former for socialisering: primær, sekundær og dobbeltsocialisering. Lars Denciks teori om dobbeltsocialisering i det senmoderne samfund, illustreret med sommerfuglemodellen, præsenteres og diskuteres.

Uddrag fra opgaven

Hvad er socialisering? Når vi inden for samfundsfag og særligt inden for fagområdet sociologi interesserer os for sociale forhold og relationer mellem mennesker, så udgør området socialisering og identitetsdannelse et centralt område. Det gør det, fordi måden, som vi mennesker er i stand til at integrere os i samfundet på, knytter sig til den socialisering eller opdragelse, som vi har oplevet på egen krop, dels gennem vores opvækst i hjemmet hos vores familie, dels i daginstitutioner og skole. Socialisering betyder, at vi mennesker ”opdrages” til at blive en del af samfundet. Vi så at sige indlærer de normer, værdier og

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver