Jeg har lige været på weekend i Prag. Jeg fandt et opslag på Facebook, om en rejse med fly og hotel til 340 kr. Det ville have svaret til ca. 24.500 kr. dengang. Facebook er en internetside, som man skal bruge internet til for at kunne tilgå. Førhen var det på en skærm, med taster til. Da adskillesen af tid og rum er ændret grundet al den nye teknologi, kunne vi stå i Danmark, og 1,5 time senere, stod vi i Prag.
Lige nu går jeg på et studie som jeg kan deltage i hjemmefra. Jeg behøvede ikke at følge dine spor, med at sælge garn, som du gjorde efter din mor. Det mønster hedder også myren.
Øget refleksivitet i mit samfund, har gjort, at jeg kan træffe mine egene valg, og skabe min egen identitet. Man kalder også min tid for kamæleon, fordi vi kan starte noget op og finde noget andet, hvis det ikke har interesse. Subjektivering gør også at jeg selv kan bestemme min egen partner. Jeg kan sågar vælge en af samme køn. Det er en befriende følelse. Vi tilpasser os rigtig godt efter omgivelserne. Du kan tro der er meget man vælger at være som voksen. Det er lige før, a det er blevet en jungle, og svært at navigere i. Derfor kan der opstå Ontologisering, der opstår en identitetskrise, fordi mulighederne simpelthen er for mange. Hvem vil jeg være, og hvad synes andre? Vi er meget bevidste omkring, hvad andre tænker om os. Til gengæld er jeg min egen, og jeg bestemmer over mig selv.Kønsrollerevolutionen, har også gjort, at jeg kan vælge og vrage i fag. Jeg kan være leder, bankdirektør og mænd er frisører, kokke i dag. Der er kommet en respekt for vores kulturelle baggrund og ligestilling blandt mænd og kvinder.
Det er gratis at oprette en konto