Udvikling af landbrugssamfundet

Udvikling af landbrugssamfundet er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 4. Opgaven fylder 1 side (437 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. februar 2012.

  • Samfundsfag
  • 9. klasse
  • Karakter 4
  • 1 side PDF
  • 12 downloads

Skribentens beskrivelse af Udvikling af landbrugssamfundet

en god opgave som min lærer blev meget glad for. Jeg fik 4 for den og det er meget godt syntes jeg men håbede på et 7 tal håber i kan bruge den.

Uddrag fra opgaven

Udviklingen af landbrugssamfundet For ca.6000 år siden, kom landbruget til Danmark, det gjorde at der ville komme mere mad, og at der ville komme flere indbyggere. I 1800-tallet begyndte en stor forandring i det danske landbrug. Der blev opfundet maskiner, som kunne gøre det lettere at høste. Det gjorde at prisen på korn, faldt og efterspørgslen på kød og mælkeprodukter steg. Derfor satsede man på produktionen, af kød og mælkeprodukter. Gårdejerne fik derfor større indflydelse, under de nye forhold. Livet på landet, var bundet til naturens og årstidernes gang. Livet var overskueligt, og man kendte alle omkring sig. Og alligevel

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver