Det meste kul vi har i dag stammer fra Kultiden og Permtiden, som samlet var der fra Ca. 350 mio. til 250 mio. år siden. Dengang i deres tid voksede tropiske og subtropiske bælter store regnskove i de sumpede områder. I stedet for at det forrådner blev det plantemateriale der var dødt ophobet under jorden og er så blevet til stenkul.
Olie og gas er normalt dannet af et dødt organisk materiale, hvor det så er blevet aflejret på havbunden og ikke som kul som er aflejret i floder og sumpet områder. Hvis noget bliver aflejret med en stor mængde af organisk stof bliver det kaldt for ’’kildebjergarter’’
Både gas og olie og kul bliver dannet ved en meget høj temperatur og højt tryk. Både olie gas og kul stiger begge i temperatur ved aflejring og når temperaturen er omkring 60 grader så bliver der dannet olie og ved en 150 grader bliver der dannet gas. På grund af der er lavere massefylde i gassen lægger gassen sig oven på olien.
Olie det bliver omdannet til benzin Diesel som bruges til transportmidler fx biler, bussen lastbiler og andet. Det bliver også brugt til at fremstille mange af de produkter, vi benytter til hverdagen, fx plastik, medicin og make-up.
Det er gratis at oprette en konto