1 siders PDF

Egyptiske guder og faraoer

Det er gratis at oprette en konto

Egyptiske guder og faraoer er en religion-opgave fra 2022 til 9. klasse. Fylder 1 side (326 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 15. juni 2026.

En kort gennemgang af centrale figurer i egyptisk religion. Opgaven beskriver solguden Ra, underverdenens gud Osiris og deres funktioner. Desuden redegøres for faraoens status som gudekonge, hans magt og arvelige position i det gamle Egypten.

  • det gamle egypten
  • egyptisk religion
  • farao
  • guder
  • osiris
  • ra
  • solgud
  • underverden

Der er mange guder i Egyptisk religionen, Men der er et par guder som spiller en stører rolle i religionen.

Nu vil vi gerne fortælle lidt om nogen af guderne og deres roller, men Vi kan desværre ikke fortælle om dem alle sammen, fordi der er mange.

Ra:

Ra var den første gud i Egyptisk religion og han var solguden, hans opgave var at holde verden i balance og få solen til at skinne. han født som voksen. Om dagen fløj han hen over himlen og om aftenen gik ned til de dødes land eller efterlivet. I de dødes land eller efterlivet var Ra en ond gud som alle var bange for.

Ra var konge over guderne og Ra gjorde alt for at guderne og menneskerne havde det godt. Ra havde forskellige navne, om morgenen hed

han khepri og ligndte en skarebæ. Om eftermiddagen hed han Re- harakhte og han ændrede sin udsigt.

Osiris:

Osiris var underverdenens gud og Osiris opgave var at stoppe en person fra at leve i efterlivet, hvis personen ikke havde opført sig godt. Han var den vigtigste af alle guder, begrund af han var Gebs søn.

Geb er Osiris far og han er Jordguden og hans opgave er at ledte de døde til himlen, og han gav dem kød og drikke.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver