Forfatter Sanne Søndergaard har fået de unge til at rive hendes ungdomsroman ned fra hylderne fra diverse boghandlere. ”Kære dødsbog” omhandler en række ungdomskonflikter, hvor bogen sætter fokus på situationer som unge ofte støder på i dag. Samt momenter hvor hele deres verden ændrer sig, og intet vil være som det var før. ”Men hvad er der så galt med dig?” Og det kunne jeg jo ikke fortælle hende. Hvordan siger man til sin mor, at det bare er, fordi hendes datter er en freak? At hun har sat noget i verden, der ikke passer ind? Der må være sket en form for mutation i hendes livmoder? Jeg skulle være endt i en støvsugerslange på en abortklinik.
Den 14-årige Agnes er dødtræt af sit skod teenager-liv, hun har fået nok. Derfor har hun truffet en hel sindslidende beslutning. Hun har bestemt sig for at tjekke ud på hendes 15 års-fødselsdag, lige nøjagtigt om 12 dage, 1 time og 55 minutter.
Formatet på forsiden af bogen: kære dødsbog:
Af Sanne Søndergaard.
Agnes Jacobsen er hovedpersonen. Hun går i 9. Klasse og er rigtig træt af hendes liv, som teenager. Hun har planlagt selvmord på hendes 15 års-fødselsdag. Agnes er stort set blevet mobbet hele hendes skolegang, men her på det sidste har det bare taget overhånd. Agnes klasselærer Susanne, forstår ikke hvad det vil sige at være skolelærer og have et stort ansvar. Agnes har dog et godt “lærer-elev-forhold” til hendes tysklærer Jacob. En alvorlig og chokerende misforståelse finder sted, en aften efter en klassefest og rygterne begynder at sprede sig.
Det er gratis at oprette en konto