Side 1 af 2

Hverdagsracisme

Hverdagsracisme er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (693 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. juni 2026.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Hverdagsracisme

Dette debatindlæg behandler hverdagsracisme og dens konsekvenser, med fokus på mobning og diskrimination. Opgaven refererer til konkrete eksempler fra medierne og en personlig oplevelse i S-toget. Den diskuterer opdragelsens rolle og foreslår løsninger for at bekæmpe racisme i samfundet og skolesystemet.

Uddrag fra opgaven

3 Hverdagsracisme Skal racisme virkelig være en del af hverdagen? ________________ Da jeg læste det her uddrag, blev jeg næsten helt forbavset over, hvor dårligt nutidens børn er opdraget. Det kan jo ikke være rigtigt at man ikke, må være en anden hudfarve eller se lidt anderledes ud uden at blive mobbet. Jeg har flere gange stødt på racistisk mobning på sociale medier, og det er noget der er rigtig meget af. Der var fx i januar 2021, hvor en dreng ved navn Oscar blev udsat for grov racistisk mobning på hans efterskole. Han blev kaldt slave, neger og abe,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver