Side 1 af 2

Erhvervsskolernes dag på Rybners Esbjerg

Erhvervsskolernes dag på Rybners Esbjerg er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (400 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 13. juni 2026.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Erhvervsskolernes dag på Rybners Esbjerg

Denne reportage beskriver Erhvervsskolernes dag på Rybners Esbjerg, hvor elever fra 8. og 9. klasse besøger skolen. Teksten giver et indblik i de forskellige uddannelser, maden og de praktiske aktiviteter. Den indeholder også citater fra elever om deres oplevelser og anbefalinger.

Uddrag fra opgaven

Erhvervsskolernes dag Skrevet af [NAVN A] En dag fuld af liv og lækre drenge???? Alle 8. og 9. klasser fra både Esbjerg, Varde, Vejen og Ribe kommune, er inviteret til erhvervsskolernes dag den 15. september på Rybners Esbjerg. I ankomsthallen står der, en lære og tager imod gæsterne. Læren viser eleverne rundt, imens fortæller hun om forskellige uddannelser som fx. ambulanceuddannelsen, og, om hvor svært det er at komme ind på den uddannelse, for der er lang kø, og høje krag. Der bliver også fortalt om vvs-uddannelsen, hvor der ikke er helt lige så høje krag, for at komme ind,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver