1 / 2 sider - klik for at bladre

Påsatte brande i Esbjerg og Danmark

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Påsatte brande i Esbjerg og Danmark er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (551 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. marts 2014.

Denne rapport undersøger fænomenet påsatte brande i Danmark med særligt fokus på en række hændelser i Esbjerg i 2013. Den redegør for statistikker over brande, politiets efterforskning af en gerningsmand og Justitsministeriets planer for at reducere antallet af påsatte brande.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og struktureret rapport om påsatte brande med relevante statistikker og omtale af politiets og Justitsministeriets indsats. God inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 2013
  • brandstatistik
  • esbjerg
  • justitsministeriet
  • kriminalitet
  • påsatte brande
  • politi

Af Emilie Deroshe [email protected]

Påsatte brande hærger stadig

Brand i Esbjerg: Påsatte brande i Danmark vokser og vokser. Esbjerg blev i efteråret sidste år gerningssted til flere påsatte brande

Natten til brandene fandt sted, var brandmændene i fuld gang med at slukke de to påsatte brande i Esbjerg. Fotograf: Emilie Jensen

Brande i Danmark: Året 2013 hittede med påsatte brande. Statistikken over brande i Danmark i løbet af de seneste 20 år, påstår at antallet af brande vokser især i de mindre byer af landet. Dødsbrandsstatistikken viser at dødeligheden i påsatte brande er 67 % for mændene og 33 % for kvinderne. Det betyder at flest mænd går bort under påsatte brande.Eftersom der næsten er ligeså mange kvinder og mænd i befolkningen, betyder det at mænd har noget større risiko for at omkomme i brand, end kvinder.

Esbjerg: I efteråret 2013 blev Esbjerg hårdt ramt af påsatte brande. Siden sidste juli har Esbjerg været ramt af syv påsatte brande. Ved virksomheden Harboedan på Esbjerg havn, var der blevet sat ild to steder. Og kort efter de to påsatte brande på Esbjerg havn, nedbrændte et kolonihavehus i Veldtofte.Ikke nok med det, blev to boliger sat i brand en mandag nat. Brandmændene måtte i Esbjerg tidligt op for at slukke to kraftige brande, som ingen havde kendskab til. De to boliger var tomme. Ingen var hjemme, da brandene fandt sted den nat.Påsatte brande: Lokalpolitiet fra Esbjerg var hurtigt ude da de hørte om de to påsatte brande, og var straks sikre i deres sag. Brandene var påsatte.- Det første vi ser da vi kommer frem til gerningsstedet i Esbjerg, er de to benzindunke og en pakke tændstikker. Gerningsmanden har hældt de to benzindunke ud over hele boligen, efter at have stjålet alt værdigfuldt i området. Vi har endnu ingen spor på gerningsmanden, men har anelse om at forbrydelsen er blevet sat op af unge fra Esbjerg. Vi opfordrer derfor alle forældre i området, til at holde bedre øje med deres børn og unge, og tage en alvorlig snak med dem, om hvor farligt brand kan være, udtalte politiformand Jens Jensen, da intet var opklaret endnu.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver