“Kæmpe eskimoisen,” var afbilledet, på kioskens is plakat. Kæmpe eskimoisen var min yndlings is, da jeg var yngre. Min søsters yndlings is var en københavnerstang. Grunden til min yndlings is var en kæmpe eskimo, var smagen af det lækre solbærsyltetøj i midten, af en dejlig blanding mellem vaniljeis og det dejlige mørke chokoladeovertræk, der smeltede på ens tunge. Jeg forstod ikke at min lillesøster bedre kunne lide københavnerstang, Da denne kun bestod af vaniljeis og lemonadeis med ananas smag.
Nu til dags har jeg mange forskellige yndlings is, og Det har min søster også. Forleden fandt jeg et billede af mig og min lillesøster, med hver vores yndlings is. Jeg tænkte da tilbage på mine gode og glade barndomsminder, på stranden med min familie.
I sommeren 2020 ændrede de navnet fra kæmpe eskimo til solbær stang eller kæmpe solbær. Flere mente nemlig, at ordet eskimo det var racistisk og hørte til en gammel tid. Jeg var overrasket over dette, da jeg aldrig havde set kæmpe eskimoisen, som andet end den is den var.
Jeg forstod ikke hvorfor eskimoen kunne være et nedsættende ord så jeg tænkte på at gå i dybden med det så jeg blev nysgerrig så jeg søgte og så fandt jeg ud af at eskimoerne stammer tilbage fra i 1800-tallet, og var et folkefærd af arktiske afstamning af Canada, Alaska, Grønland. De nedstammer fra Thule-kulturen. Ordet eskimo har været brugt historisk og bruges stadig videnskabeligt, da det har en bredere betydning. Det omfatter alle de beslægtede polarfolk fra Grønland til Rusland. De var kendt for at være skomagere og dem der spiser råt kød.
Det er gratis at oprette en konto