Jeg har valgt solsort og snefnug som prøveoplæg, da jeg personligt synes den har et godt tema, og et budskab der når ud gennem novellen. Jeg har også valgt den, fordi jeg synes den passer godt til mit fordybelsesområde, og teksten var interessant, og tog hurtigt min opmærksomhed, netop fordi den var lidt sværere end andre tekster jeg har læst, og så så jeg mere bag linjerne.
Præsentation af forfatter:
Forfatteren til denne novelle er Hanne-Vibeke Holst, som er 62 år gammel og har været forfatter siden hun var helt ung. Novellen er skrevet i år 1999.
Resumé:
Teksten starter i en medias res, og handler i grove træk om en pige, som mister sin lillebror, Jacob, som hun havde et meget tæt forhold til. Forældrene bearbejder sorgen på forskellige måder, og pigen føler sig til sidst meget alene. Til sidst kan hun ikke klare sorgen og skyldfølelsen mere og begår selvmord. Hun ser i løbet af novellen en masse tilbage på minderne fra dengang Jakob levede og hvor tætte de var.
Genretræk:
Dette er en novelle, som er bygget op som en dagbog. Det ser i hver gang der kommer denne ”stjerne” og så begynder en ny dag så. Forfatteren starter novellen ud med ”skriv hvad du føler” og det er måske det hun i sidste ende har gjort gennem hele dagbogen og gennem det afskedsbrev som står til sidst. Den starter i en medias res, altså hos psykologen.
Det er gratis at oprette en konto