Læserbrev om ungdomsfest og oprydning

Læserbrev om ungdomsfest og oprydning er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 1 side (258 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 9. juni 2026.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter -
  • 1 side PDF

Skribentens beskrivelse af Læserbrev om ungdomsfest og oprydning

Læserbrev til lokalavisen fra en ung borger, der udtrykker bekymring over en potentiel aflysning af en årlig ungdomsfest. Teksten foreslår løsninger som flere skraldespande og forbud mod take away for at sikre bedre oprydning og bevare arrangementet.

Uddrag fra opgaven

Til: lokal avisen Fra [NAVN A] [EMAIL XX] Vi tager hensyn og har respekt Vi er klar, hvis vi må! Vi må ærligt indrømme, at det er trist ikke at have noget at se frem til. Vi alle har set frem til denne lørdag i maj måned, hvor vi har nydt ungdommen og hinandens selvskab. At der nu er kommet en forbudt afholdelse af stedet, gør os triste at høre. Jeg nyder at komme som det sociale menneske jeg er, og bare snakke, møde nye bekendtskaber og være sammen med mine venner. Jeg er kommet hvert år i 6 år

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver