1 / 2 sider - klik for at bladre

Martin Jensen: fra ukendt DJ til X-Factor dommer

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Martin Jensen: fra ukendt DJ til X-Factor dommer er en dansk-opgave fra 2022 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (714 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 9. juni 2026.

Opgaven præsenterer en biografi om Martin Jensen, fra hans utraditionelle barndom i Silkeborg til hans succes som international DJ. Den dækker hans musikalske gennembrud, personlighed og hans populære medvirken som dommer i X-Factor, inklusive et interview med Blachman.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret biografi om Martin Jensen, der dækker hans opvækst, karriere og offentlige persona. Giver god indsigt og inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • biografi
  • dansk kendis
  • dj
  • martin jensen
  • musik
  • underholdning
  • x-factor

Martin Jensen blev født i Silkeborg den 29. september 1991. Han voksede op, i et meget utraditionelt hjem. Hans familie var meget gammeldags for den tid og brugte ikke strøm de gik op i de ældre traditioner. Han blev først bekendt med DJ kunsten på skolebibliotekets computere i 8. Klasse. Han blev meget bestemt på hvad han skulle bruge hans konfirmations penge på. Hans forældre var meget imod det, men efter de så hvor meget Martin gik op i at lave musik lod de ham bruge hans penge på en computer. Det valg kom de aldrig til at fortryde. I dag bor han med sin kæreste Cassandra Greve hvor de har en lille hund og bor i København.

DJ og Kendis

I 2016 udgav han sit første store hit ”Don't Need No Money" Det var hans første store succes. På det tidspunkt havde han udgivet flere album, men det var først med det hit han braget igennem. I årene efter gik det meget godt, for Martin han producerede albums i mange mængder. Han slog rekorder med et nyt hit næsten hvert år. Martin bliver tit beskrevet som funky og sjov, af hans arbejdspartnere fordi han ikke kan side stille og har en tildens til at være i gang hele tiden. I 2021 fik Martin et boost som kendis for han blev x-faktor dommer. Han udtaler selv i et interview efter den første dag med audition ”Alle kender min musik men ingen kender mig” han havde nemlig hold sig meget i baggrunden i alt sin musik. For Martin havde ikke et ønske om at blive rig eller kendt han ville bare lave hans musik.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver