1 / 3 sider - klik for at bladre

Thomas Blachman: X Factor og offentlig debat

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Thomas Blachman: X Factor og offentlig debat er en dansk-opgave fra 2020 til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (941 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 2. februar 2021.

Opgaven redegør for Thomas Blachmans virke som dommer i X Factor, hans skarpe kommentarer og den offentlige debat, han skaber. Den undersøger reaktioner fra seere og medier samt Blachmans egne refleksioner over sin rolle og holdninger.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet analyse af Thomas Blachmans rolle i X Factor og den offentlige debat omkring hans person. Indeholder kilder og forskellige perspektiver.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • kritik
  • medier
  • offentlig debat
  • personlighed
  • thomas blachman
  • tv-dommer
  • underholdning
  • x factor

Thomas Blachman er blevet land kendt for at være den kritiske dommer, med skarpe kommentarer nok til alle. Dommeren vælger kun de bedste til at gå videre men han har det med at sige tingene som de er og lidt hårde end det.

Skrevet af [NAVN A]

Thomas Blachman, enden kan man lide ham eller ikke. Han er en af dem der deler den danske samfund op. Thomas er dommer på det populære tv-show 'X factor' som sendes på tv2. Der er nogle der siger at det handler om dommerne i stedet for sangerne da det er dem der snakker og der er fokus på. De har uoverensstemmelser hvilket er det der giver mest spænding. De har over årene hvor X factor er blevet sendt skiftet de tre dommere ud, men Thomas Blachman har siddet der i mange år, selv efter et kanalskift. En grund til mange bliver ved med at se det er på grund af de sande og hårde kommentarer der kommer fra Blachman, fordi han er så spydig og siger tingene som de er eller med en hård tone.

Er det for meget?

Der er mange der mener der er en anden og bedre måde at sige det på end den Thomas holder sig til. Nogen siger på Jyllands Postens Facebook side, er det nogen der skriver at han ikke burde være dommer på den store tv-show X-factor.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver