1 siders PDF

Konfirmation: Gavernes betydning og den kristne idé

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Konfirmation: Gavernes betydning og den kristne idé er en dansk-opgave fra 2022 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (675 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 5. juni 2026.

Redegørelse for konfirmationens udvikling til en kommerciel tradition, hvor materielle goder ofte prioriteres over den kristne idé. Opgaven diskuterer Thomas Korsgaards kritik af fænomenet og reflekterer over forældres og kirkens rolle i at informere unge om valget. En personlig overvejelse om konfirmationens sande betydning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid refleksion over konfirmationens betydning og kommercialisering. Velskrevet med personlig vinkel og relevant kildehenvisning.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • folkekirken
  • gaver
  • konfirmation
  • kristendom
  • personligt valg
  • thomas korsgaard
  • tradition
  • ungdomsritualer

”Går den kristne idé i stykker, når goderne fra konfirmationen er så store?”

Er konfirmationen en selvfølge, eller skal man, lytte til sin egen holdning?

I dag bliver mange unge konfirmeret uden at tænke over hvad konfirmationen egentlig indebærer. Unge i dag bliver på deres konfirmation fyldt op med gaver og værdier, og glemmer hvad de har sagt ja til.

Børn er glade for penge og gaver. Når man er i konfirmationsalderen, er det ikke helt nemt, at se rationelt på de valg man tager. Derfor har unge en naturlig tendens til, at vælge goder som penge og gaver til, uden helt at tænke over det tunge valg som en konfirmation i virkeligheden er. Det mener den 17-årige gymnasieelev Thomas Korsgaard også, og det har han skrevet en artikel om. I denne artikel fortæller han om sin frustration om hvordan konfirmationen nu til dags, bliver overrumplet af gaver, det at være i centrum og en pengesum på 20.000 - 30.000 kr. Ideen bag konfirmationen og det at sige ja til gud, bliver en løgn, for at opnå de vilde goder.

Thomas Korsgård skriver i sin artikel ”Konfirmationerne er blevet en overdreven kommerciel tradition, der et eller andet sted strider imod det kristne budskab”. Her mener han, at det er blevet en selvfølge at bliver konfirmeret. Det var før en ting man gjorde for at hylde gud og kirken, men nu er det bare noget alle gør for at få den nye telefon man går og drømmer om, eller en masse kontanter.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver