1 siders PDF

Ansøgning om frivilligt arbejde i sommerferien

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ansøgning om frivilligt arbejde i sommerferien er en dansk-opgave fra 2023 til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (282 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 1. juni 2026.

En 16-årig ansøger om frivilligt arbejde i sommerferien til 'projekt Stjerneskud'. Ansøgningen beskriver kvalifikationer inden for renovering og genopbygning, herunder maling, møbelrenovering og havearbejde. Ansøgeren tilbyder også assistance i køkkenet og fremhæver engagement og initiativ.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og motiveret ansøgning om frivilligt arbejde, der kan tjene som god inspiration for andre elever til lignende opgaver.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • ansøgning
  • frivilligt arbejde
  • fællesskab
  • jobansøgning
  • motivation
  • renovering
  • sommerferie

Jeg har læst jeres annonce om frivilligt arbejde i sommerferien og det har vækket en stor interesse for projektet, så derfor vil jeg gerne tilbyde en ekstra hånd og bruge min tid på ”projekt stjerneskud”.

Lidt om mig selv.

jeg hedder

jeg er 16 år

spiller fodbold 2 gange om ugen

Jeg går til dagligt i skole på

Kvalifikationer

mine hænder er skruet ordentligt på og har tidligere erfaring med at renovere og genopbygge. Jeg elsker ideen om at skabe nyt liv, så derfor føler jeg at projekt stjerneskud er noget lige for mig. Jeg kan tilbyde min hjælp til at male ude og inde, renovere genbrugs møbler, slibe og lakere gulve og plante træer og buske. Derudover er jeg også god i et køkken og kan derfor assistere hvis der skulle være brug for det. Jeg vil gerne tilbyde min hjælp hele juli måned og ser frem til at komme i gang. Det er meget vigtigt for mig at vi hygger os så derfor vil jeg komme med et godt humør, og være udadvendt og klar på at give noget til fællesskabet. Derfor vil jeg tage arbejdstøjet par og finde de bedste røverhistorie frem og hjælpe jer godt på vej med projektet. Udover historie og hygge skal der selvfølgelig også arbejdes, hvor jeg er klar til at tage initiativ og ansvar over de andre unge med mindre arbejdserfaring, så vi også for skabt et produktivt arbejdsmiljø og de vil jeg gerne bidrage med at få skabt

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver