1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af nyhedsformidling om UFO'er i DR og Ekstra Bladet

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af nyhedsformidling om UFO'er i DR og Ekstra Bladet er en dansk-opgave fra 2023 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.217 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 27. maj 2026.

Denne opgave indeholder en sammenlignende analyse af to nyhedsartikler fra Danmarks Radio og Ekstra Bladet, der beretter om UFO-diskussionen i Washington. Den undersøger avisernes journalistiske stil, målgruppe, kildebrug og vinkling. Opgaven vurderer nyhedsformidlingen og diskuterer forskelle i dækningen af emnet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid sammenlignende analyse af nyhedsartikler om UFO-emnet. Opgaven diskuterer journalistisk stil, kildebrug og vinkling i DR og Ekstra Bladet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • danmarks radio
  • ekstra bladet
  • journalistik
  • kildekritik
  • medieanalyse
  • nyhedsmedier
  • nyhedstrekanten
  • ufo
  • vinkling

Analyse af to nyhedsaviser der beretter den samme handling.

Artikel 1 hedder ”Ufo-diskussion på de bonede gulve i Washington: 'Lige nu er der ufoer i vores luftrum'” den er fra Danmarks radio (DR) og er skrevet og publiceret af Sean Coogan d. 26. Jul. Kl. 22:22.

Artikel 2 hedder ”Eksefterretningsmand ved høring: USA er i besiddelse af UFO'er” er fra ekstra bladet og er skrevet af Ritzau/AFP som er et dansk nyhedsbureau der sælger målrettede nyhedsprodukter og medieservices til mediehuse såsom Ekstra bladet. Artiklen er også publiceret d. 26 Jul.

DR er en omnibusavis da deres nyhedsdækning, som ofte er meget neutrale og faktuelle suppleres med betydelige mængder baggrundsstof. Ekstra bladet en tabloid avis. I Avisen er der fokus på kriminalitet, sport og nyhedsreportager om individet. Ekstra bladet dyrker læserens sensation og prioritere ikke udenrigspolitiske stof og baggrundsstoffet specielt højt.

DR har ikke som udgangspunkt nogen målgruppe. Avisen er gratis og dermed tilgængelig for alle. Avisen har til formål at skabe relevant kvalitets indhold til hele Danmarks befolkning. Ekstra bladet har derimod meget målrettet nyhedsstof. I begge artikler er målgruppen ikke begrænset til specifikke sociale grupper eller politiske tilhørsforhold, da UFO-emnet kan vække interesse på tværs af disse kategorier. De appellerer begge til en bred læsergruppe, der interesserer sig for spørgsmål om rum, videnskab og politik. Det journalistiske sprog og opbygningen af begge artikler er også letforståeligt og klart. Sproget er formuleret på en måde, der sigter mod at informere læseren på en objektiv og tilgængelig måde. Der er ikke komplekse fagudtryk, der kan forhindre almindelige læsere i at forstå indholdet. Sproget er også neutral og undgår stærke følelsesmæssige eller subjektive udtryk, som modviser at ekstra bladet dyrker læserens sensation.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver