1 / 4 sider - klik for at bladre

Reportage fra LAKOR Pibe Masters i Cold Hawaii

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Reportage fra LAKOR Pibe Masters i Cold Hawaii er en dansk-opgave fra 2024 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.455 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 26. maj 2026.

Denne reportage tager læseren med til surfingeventet LAKOR Pibe Masters i Cold Hawaii. Den beskriver ankomsten til Klitmøller, stemningen blandt deltagerne Lana, Maya og Freja, samt de intense konkurrencer i bølgerne. Opgaven giver et indblik i eventets atmosfære og de forskellige aktiviteter på stranden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet reportage om surfingeventet LAKOR Pibe Masters i Cold Hawaii. Indeholder beskrivelser, citater og en klar fortælling, der kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • cold hawaii
  • event
  • klitmøller
  • lakor pibe masters
  • reportage
  • sport
  • surfing

LAKOR Pibe Masters bliver skudt godt i gang med de vilde præstationer og godt samvær på stranden med glad musik og dans.

Ankomsten til Cold Hawaii ved Klitmøller ser godt ud med den klare himmel og de brusende bølger, der vælter ind over sandet. Og selvfølgelig lugten af havvand, der fremtræder, når man er ved stranden. Vinden er stærk, men perfekt til eventet ”LAKOR Pibe Masters”, der bliver afholdt de næste 3 dage. Her fra d. 20. til 22. maj. Der er deltagere fra flere forskellige lande for at surfe, men også tilskuere som kommer med for spændt at følge med i konkurrencerne.

Klar til surfing

Vandrende omkring går flere med et smil på læben, og de ser helt friske ud til de kommende oplevelser. Et stykke længere nede ved parkeringspladsen, er der en gruppe piger, der slæber deres surfbræt med ud af deres hvide Jeep. De lægger surfbrættet forsigtigt ned, hvorefter de grundigt smører voks på, så de kan stå godt fast, når de skal til at surfe. En af pigernes hår flyver foran ansigtet med vinden, der blæser hårdt bagfra, men sætter det hurtigt bag øret igen. De begynder at åbne bagagerummet for at hente deres sorte våddragter, som de derefter tager på.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver