1 siders PDF

Boganmeldelse: 'det år sjæle slår smut'

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse: 'det år sjæle slår smut' er en dansk-opgave fra 2024 til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (355 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 24. maj 2026.

Anmeldelse af romanen 'det år sjæle slår smut', der følger Jonathan, en fodboldspiller, hvis liv tager en uventet drejning efter en skade. Han ender på en kreativ efterskole, hvor han opdager livet uden for fodboldbanen og finder nye venskaber og kærlighed. Opgaven vurderer bogen som relaterbar for unge og fremhæver dens budskab om fællesskab og livsglæde.

Redaktørens vurdering
7 God
Komplet boganmeldelse af 'det år sjæle slår smut' med handlingsreferat og personlig vurdering. Giver inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • boganmeldelse
  • det år sjæle slår smut
  • efterskoleliv
  • fællesskab
  • identitet
  • jonathan
  • kærlighed
  • ungdomsroman

Jonathan er fodboldspiller helt ind til benet, det ben han desværre brækkede, lige før han skulle starte på idrætsefterskolen, hvor han skulle dyrke fodbold 24-7, inden han skulle til en fodboldklub i udlandet og være professionel. Jonathans liv spillede - bogstaveligt talt - indtil det ben brækkede! I stedet tager han et par måneder på den kreative Ruvinge Efterskole, mens benet heler.

Jonathans øjne åbner sig for livet uden for fodboldbanen, han møder unge, som lever et liv som er helt anderledes end hans eget og det liv, han efterlod hjemme i Vejle sammen med en smuk, rig kæreste. Hans roomie er helt sin egen, og det samme er den mystiske Asta i den hullede genbrugsflyverdragt og den sære musik i ørerne, som ikke lægger skjul på sin afsky for fodbold eller sin forkærlighed for kaloriefyldte træstammer.

Han kombinerer ofte en lyrisk og billedrig sprogbrug med en evne til at skabe nærværende karakterer og miljøer.

Jeg synes bogen den er rigtig god da de unge kan relatere til bogen hvis de selv går på efterskole også selvom man ikke går på efterskole. Den kan også hjælpe unge med social livet tænker jeg på nogen punkter.

Budskabet i bogen er et hyldest til livet, kærligheden, fællesskabet og ikke mindst efterskolelivet, det passer rigtig godt med bogen at Jonathan han får en kæreste og kommer rigtig godt ind i et fællesskab som han ikke regnede med at komme ind i til at starte med men ender så med at have det rigtig godt på den der efterskole som han ikke regner med at have det godt på.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver