1 / 6 sider - klik for at bladre

Den satans religion: Henrik Nordbrandts essay om religion

Det er gratis at oprette en konto

Den satans religion: Henrik Nordbrandts essay om religion er en religion-opgave fra 2024, afleveret til karakteren 12. Fylder 6 sider (2.056 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 24. maj 2026.

Dette essay af Henrik Nordbrandt, 'Den satans religion', kritiserer religionens grundkoncept med udgangspunkt i historien om Abraham og Isak. Nordbrandt diskuterer Søren Kierkegaards tolkning og argumenterer for, at religionens patriarkalske mekanismer kan føre til fanatisme og grusomheder. Teksten perspektiverer til historiske og nutidige eksempler på religiøs vold.

Redaktørens vurdering
12 Fremragende
Velskrevet og dybdegående essay af Henrik Nordbrandt, der kritiserer religionens rolle i samfundet. Meget relevant for studerende inden for religion og filosofi.
Struktur
12
Faglig dybde
12
Kilder
12
Fuldstændighed
12
  • abraham og isak
  • essay
  • etik
  • fanatisme
  • henrik nordbrandt
  • islamisk fundamentalisme
  • moral
  • patriarkalske religioner
  • religionskritik
  • søren kierkegaard

Det der skaber ulykkerne, er ikke nogle få fanatikere, og det er heller ikke de andres religion - det er religionen. Synspunkt af Henrik Nordbrandt

Da jeg første gang lyttede til beretningen om Abraham, der gik op på bjerget for at ofre sin søn, Isak, følte jeg mig dybt forvirret.

Det her handlede jo ikke om Universets Skaber, men om to gale mænd, Gud og Abraham der burde spærres inde på en anstalt, i lighed med dem, der troede de var Napoleon, eller gik rundt med en cigarkasse i snor og kaldte den for Trofast!

Hvis historien havde stået på bagsiden af Ekstra Bladet, ville man have kaldt den for plat og ikke engang gidet grine. Men nu står den i Bibelen, som er en meget fin bog. At den anses for at være det, skyldes måske hovedsagelig, at den er så gammel.

Jeg skal ikke benægte, at den søgende kan finde megen visdom her og der, men jeg vil hævde, at grundkonceptet er dumt. Jeg kunne godt have fundet er mere sofistikeret ord til at beskrive det, men netop dum, som er et af de første ord, barnet lærer, egner sig så godt. Og en dumhed bliver ikke mindre dum af et blive gentaget i et par årtusinder.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver