1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af kortfilmen 'Pistol' af Andreas Thaulow

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af kortfilmen 'Pistol' af Andreas Thaulow er en dansk-opgave fra 2024 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (818 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 22. maj 2026.

Denne opgave indeholder en dybdegående analyse af Andreas Thaulows kortfilm 'Pistol' fra 2016. Den fokuserer på filmens ydre og indre komposition, herunder berettermodel og tre-akter-model. Desuden behandles karakterer, miljø, filmtekniske virkemidler og en fortolkning af temaer og budskab.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Detaljeret analyse af kortfilmen 'Pistol' med fokus på komposition, karakterer og virkemidler. Giver god indsigt i filmens opbygning og temaer.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • andreas thaulow
  • berettermodel
  • drama
  • filmanalyse
  • karakterudvikling
  • kortfilm
  • pistol
  • thriller
  • tre-akter-model

Se modellen med forklarende tekster her: Ind i dansk - Kortfilm

1. Info

Titel

Pistol

Instruktør

Andreas Thaulow

År

2016

Undergenre

Thriller og drama

Genretræk

Kortfilm

2. Komposition

Ydre komposition

Spilletid

5 min

Filmelementer

Musik-montage, musiksekvens, Pre-credits-scene

Indre komposition

Plot

Man skal ikke spejle sig i folk som man ikke har en tæt relation til

Handlingslinje

Forklar med berretermodel

Konflikt

Start: Det starter da, den kriminelle går ind i bilen, og truer Bilals far med hans pistol. Faren kører bare selvom, at han har fri, og at han ikke ønsker en anden mand i sin bil.

Konflikt: Den første konflikten starter da, Bilal leger med sin pistol, og den kriminelle siger at han vil vise sin egen pistol. Faren bliver sur, siden han ved at den kriminelle har en pistol.

Den anden konflikt starter senere, da Bilal holder den kriminelles taske ud ad vinduet, og dermed starter en reaktion fra den kriminelle, som tager sin pistol ud på Bilal. Faren prøver så at beskytte Bilal, og bliver så sur på den kriminelle.

Præmie: Efter den anden konflikt, landede den kriminelles pistol på bilens gulv, og Bilal tog så pistolen, og truede den kriminelle med den, for at stoppe konflikten totalt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver