1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af kortfilmen 'Pistol'

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af kortfilmen 'Pistol' er en dansk-opgave fra 2023 til Tidligere end 8. klasse. Fylder 3 sider (1.390 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 31. maj 2026.

Denne opgave indeholder en analyse af kortfilmen 'Pistol' instrueret af Andreas Thaulow. Den gennemgår filmens handling, karakterer som Bilal og hans far, samt de anvendte filmiske virkemidler som perspektiver, lys og lyd. Opgaven diskuterer også filmens genre, miljøer og den centrale rekvisit, pistolen, der driver plottet frem mod en åben slutning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig analyse af kortfilmen 'Pistol' med fokus på handling, karakterer og filmiske virkemidler. Giver god indsigt i filmens opbygning og temaer.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • åben slutning
  • andreas thaulow
  • bilal
  • filmanalyse
  • filmiske virkemidler
  • karakteranalyse
  • kortfilm
  • medias res
  • pistol

I starten af kortfilmen ser man en dreng de hedder Bilal. Det første man ser, er at han holder en pistol, og at der er virkelig mørke og kolde farver. Man føler lidt at man er i en krigszone fordi baggrunden er helt smadret, og at der næsten er helt stille. Efter det sigter han med pistolen efter en anden dreng, også skyder han. Derefter også går Bilal over til drengen. Så man ud af at det bare var Bilal og hans ven der legede krig i en skolegård. Herfra bliver stemingen anderledes, på en god måde, og at der kommer flere farver. Bilals far der er taxachauffør, kommer og henter Bilal. Og dernæst foregår filmen i taxaen. Bilal sætter sig en i sin fars taxa, og de sidder og snakker lidt. ?Lige pludselig kommer der en lidt skræmmende mand løbende ind i taxaen. Først troede faren, at manden bare havde misforstået at taxaen ikke kørte lige nu. Men da manden læner sig frem og viser den pistol han har under trøjen til faren ved han, at det er alvor. Faren bliver derfor nervøs, både for sig selv, men nok mest for Bilal. Manden sidder på bagsædet sammen med Bilal. Så de begynder at lege nogle lidt underlige/voldelige lege. Bilal der stadig ikke har fattet hvad der sker, tager mandens pose og lader som om han skal til at kaste den ud ad vinduet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver