1 / 3 sider - klik for at bladre

Fortællertyper i 'Min fucking familie'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fortællertyper i 'Min fucking familie' er en dansk-opgave fra 2025 til 9. klasse. Fylder 3 sider (934 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 19. maj 2026.

Denne opgave redegør for forskellige fortællertyper, herunder jeg-fortæller, tredjepersonfortæller og alvidende fortæller. Den diskuterer den særlige 'alvidende jeg-fortæller' i romanen 'Min fucking familie' og analyserer fortællerens synlighed og refleksionsniveau. Opgaven indeholder også en analyse af et citat fra romanen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Dokumentet er en velstruktureret opgaveformulering med grundige forklaringer af litterære fortællertyper. Det giver god inspiration til analyse af romanen 'Min fucking familie' og forståelse af fortællerbegreber.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • alvidende fortæller
  • fortællertyper
  • jeg-fortæller
  • litterær analyse
  • min fucking familie
  • romananalyse
  • skjult fortæller
  • synlig fortæller

I fiktion skelner man skarpt mellem forfatter og fortæller. Min fucking familie er fortalt på en særlig måde. Som I allerede har lagt mærke til, så fortælles romanen af en jeg-fortæller. Normalt er en jeg-fortæller kendetegnet ved, at jeg‘et fortæller historien ud fra det, jeg'et har set, oplevet, følt og tænkt. Jeg-fortælleren kan altså videregive de situationer til læseren, hvor jeg‘et har været til stede.

Læs kapitel 9-15 og sæt fokus på fortælleren.

Skriv i nedenstående kolonne under overskrifterne Til stede -Ikke til stedeDen ene kolonne giver du overskriften "Til stede," den anden kolonne "Ikke til stede."

Undersøg, hvad jeg-fortælleren kan vide ud fra egne oplevelser, og hvad jeg-fortælleren ved fra anden hånd – altså uden selv at have været der.

Notér de vigtigste begivenheder i romanen indtil videre, og sortér dem ud fra om jeg-fortælleren var til stede eller ikke til stede, og skriv begivenhederne i stikordsform i de to kolonner.

”Til stede”

”Ikke til stede”

Fortællertyper

Jeg-fortællerFortællingen er fortalt af et fortæller-jeg, der fortæller ud fra jeg'ets synsvinkel. Læseren får at vide, hvad jeg'et ser, oplever, tænker og føler.Tredjepersonfortæller En tredjepersonfortæller kan næsten fungere som en jeg-fortæller i det tilfælde, hvor synsvinklen ligger fast hos tredjepersonfortælleren, så læseren igennem jeg-fortælleren får at vide, hvad tredjepersonfortælleren ser, oplever, tænker og føler.Den personbundne fortællerBegge de to ovennævnte fortællere er personbundne fortællere. Det betyder, at fortællingen er bundet til en person i fortællingen. Og at fortælleren kun ved og kun kan fortælle om dét, personen har set, oplevet, tænkt og følt.En alvidende fortæller En alvidende fortæller er kendetegnet ved at være hævet over begivenheder og personer og kan frit fortælle om personerne, og hvad de oplever, tænker og føler. Hvad der er sket før, og hvad der vil ske i fremtiden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver