1 / 3 sider - klik for at bladre

Debat om ondskab og Anders Breiviks handlinger

  • Filosofi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Debat om ondskab og Anders Breiviks handlinger er en filosofi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (504 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 2. maj 2026.

Denne opgave analyserer Anders Breiviks handlinger i lyset af filosofiske ondskabsbegreber, især Lars Fr. H. Svendsens fire former for ondskab. Der fokuseres på den idealistiske ondskab, hvor handlinger udføres i troen på, at de er gode. Opgaven diskuterer også Hannah Arendts begreb om den banale ondskab og perspektiverer til nazismen og 11. september.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • anders breivik
  • debatartikel
  • filosofi
  • fremmedhad
  • hannah arendt
  • idealistisk ondskab
  • lars fr. h. svendsen
  • ondskab
  • terrorisme

Vi skal kunne bruge ordet ondskab om Breiviks handlinger — og ikke kun om det symbolske.

Oliver Bacquet

Breiviks massemord i Norge var en ond gerning udført af en ond mand. Vores ondskabsbegreb er fattigt og meget utilstrækkeligt, hvis vi ikke kan beskrive den norske tragedie som et resultat af ondskab.

Det undrer mig derfor, når den norske journalist Tor Bach i Information d. 26. juli skriver om Breviks handlinger: »Det er helt fejlagtigt at sige, at det her er ondskab eller nihilisme. Manden handler fuldstændig fornuftbaseret ud fra sit ideologiske ståsted«.

Det virker som om, at Tor Bach her identificerer ondskab med en dæmonisk størrelse, en patologisk essens, der skulle stå i et radikalt modsætningsforhold til fornuft og ideologi. Tanken synes at være, at en handling ikke kan være ond, hvis den er forbundet med fornuft og ideologi.

Den norske filosof Lars Fr. H. Svendsens har i bogen Ondskabens filosofi beskæftiget sig med fire former for ondskab:

•Den dæmoniske ondskab, som er et grænsebegreb, eftersom ingen i realiteten synes at gøre det onde, fordi de i sig selv er onde mennesker, der ønsker at gøre ondt

•Den instrumentelle ondskab, hvor man bevidst gør noget forkert for selv at få noget ud af det

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver