I 2020 nytårstalen henvender Dronningen sig til hele befolkningen i Danmark, der bliver i talen brugt meget Vi, der bruges også et meget fint gammelt sprog, i denne tale lyder hun mere alvorlig i sit tonefald end hun plejer. Dette kan man godt forstå med det daværende forgangene år, dronningen er godt klar over og sætter fokus på hvor vanskeligt det har været for mange mennesker.
Talen starter med at Covid-19 nævnes, der bliver talt om virksomheder der har været ramt af epidemien, hun nævner i talen og jeg citerer ”alligevel har virksomheder måtte dreje nøglen om, og mange har mistet deres arbejde. Mange har, uden skyld, måtte se deres livsværk falde til jorden. Det har berørt mig meget.” jeg ser dette som værende en tanke og en hilsen til de virksomheder og minkavlerne der blev ramt hårdest af epidemien, her viser hun empati.
I talen stiller dronningen nogle spørgsmål, der giver os noget at tænke over, hun spørger blandt andet hvad vi har lært. Jeg tror at den nære relation er blevet vækket i os. I talen bliver de offentligt ansatte takket for den indsats de har givet, dronningen viser igen følelsen af empati da hun lader os vide at hun godt forstår at det sundhedsfaglige personel har været presset i epidemitiden.
Det er gratis at oprette en konto