1 / 6 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse: Det forsømte forår af Hans Scherfig

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse: Det forsømte forår af Hans Scherfig er en dansk-opgave fra 2008 til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 6 sider (1.341 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 5. april 2010.

Analyse af Hans Scherfigs roman 'Det forsømte forår' fra 1940. Opgaven giver et resume af handlingen, personkarakteristikker af Edward Ellerstrøm, Thygesen, Mikael Mogensen og Adjunkt Axel Nilsen. Desuden behandles bogens temaer som magt og frygt, samt miljøbeskrivelse og en personlig vurdering af værket.

  • boganmeldelse
  • det forsømte forår
  • frygt
  • hans scherfig
  • litteraturanalyse
  • magt
  • personkarakteristik
  • roman
  • satire
  • skole

Det forsømte forår er Hans Scherfigs tredje roman, udgivet i 1940. Bogen er ved første øjekast lille og uanselig: Den fylder et godt stykke under 200 sider, sætningsopbygningen er ligefrem og sproget enkelt og lettilgængeligt. Men ingen skal lade sig narre. Det forsømte Forår brænder sig fast med sin ætsende og nådesløst satiriske beretning om, hvordan mødet med den sorte skole kan nedbryde et menneskes fantasi og selvstændighed så nidkært og systematisk, at dette menneske til sidst pr. automatik forsømmer ”hvert eneste forår i sit liv”.

http://www.litteratursiden.dk/sw100921.asp

_____________________________________________

Hans Scherfig (1905-79), dansk forfatter, billedkunstner og kommunist, født i 1905 på Østerbro i København. Faderen var direktør for det Hoffenberske trykkeri. Hjemmet var borgerligt, forældrene konservative, men behandlede alligevel Scherfig godt . I 1924 blev han student fra Metropolitanskolen. Han opstillede sin første maleriudstilling i 1928, og efter det opgav han studierne.

Resume:

Det handler i korte træk om elvernes skræk til lektor Blomme og resten af lærestaten i 1993.

En dag komme lektor Blomme ind i klasseværelset og har en opgave til eleverne, han spørge thyggesen, som er den tykke dreng i klassem, og alle mobber ham. Jørgen Thyggesen kunne ikke svare på det, så blomme stikker om en hår lussing, Edward som er den bedste elev i klassen bliver spurgt om det samme og han kunne godt svare. Edward er lidt af hykler, men dette stopper hen ad vejen, fordi hans venner får ham til at lave ulykker: de sprænger blandt andet noget fyrværkeri foran blommes dør, men Edward taber den sorte hånd foran Lektor blommes dør, imens de gør det..”den sorte hånd” er en nøglering som står for hævn, og retfærdighed.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver