1 / 43 sider - klik for at bladre

'Ringenes Herre' - undervisningsmateriale til filmen

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 43 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Ringenes Herre' - undervisningsmateriale til filmen er en dansk-opgave fra 2007 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 43 sider (15.038 ord, ca. 65 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Undervisningsmateriale til folkeskolens ældste klasser, gymnasium, hf og VUC. Materialet tager udgangspunkt i filmen, men behandler også det litterære forlæg og dets tolkninger. Det indeholder handlingsreferat, tematiske afsnit, lærerafsnit og projektguide.

  • allegori
  • dramaturgi
  • fantasy
  • film
  • litteratur
  • midgård
  • ringenes herre
  • symbolik
  • tolkien
  • væsener

Ringenes Herre - et litterært værk med mange tolkninger

Bogen bag filmen

Det gode og det onde - det moralske tema

Ringen som symbol

Det kristne tema

Det humanistiske tema den menneskelige udviklingshistorie

Den psykoanalytiske allegori

2. verdenskrigsallegorien

Ringenes Herre skal opleves - ikke analyseres eller tolkes!

Væsener og landskaber - om at skabe en helt ny verden

At skabe en ny verden - på film

Væsener og folkeslag

Hobbitter

Mennesker

Elverfolk

Dværge

Troldmænd

Orker

Nazgûl - ringånderne

Steder og landskaber

Herredet

Kløvedal og Lothlorien

Morias miner

Isengard og Mordor

Fantasy - en kulturel genre med mange facetter

Verdens største filmprojekt

Projektguide - til dig, der vil lave et projektarbejde om Ringenes Herre

Til læreren

Debat

Litteratur og linksIndledning

Dette undervisningsmateriale retter sig mod brug i folkeskolens ældste klasser samt gymnasiet, hf og VUC. Det tager sit udgangspunkt i filmen, men beskæftiger sig også med det litterære forlæg og de mange tolkninger og betydninger dette værk er blevet tillagt gennem tiderne.

Materialet indeholder et handlingsreferat, fem tematiske afsnit, et afsnit til læreren med undervisningsmæssige overvejelser og endelig en projektguide til elever og studerende, der på egen hånd vil lave et selvstændigt projektarbejde med udgangspunkt i “Ringenes Herre”. Desuden er der et debatforum til udveksling af idéer og erfaringer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver