1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Simon Fruelunds novelle 'Mælk'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Simon Fruelunds novelle 'Mælk' er en dansk-opgave fra 2007 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (1.038 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave indeholder en analyse af Simon Fruelunds novelle 'Mælk' fra 1997. Den undersøger novellens komposition, herunder in medias res og kronologisk rækkefølge, samt miljøbeskrivelsen af vadehavet. Desuden analyseres sprog, jeg-fortællerens indre synsvinkel, og centrale temaer som tid og kærlighed. Opgaven diskuterer også novellens budskab og symbolik.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Mælk' med fokus på komposition, sprog, synsvinkel, temaer og budskab. God struktur og anvendelse af litterære begreber.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • in medias res
  • indre synsvinkel
  • jeg-fortæller
  • kærlighed
  • mælk
  • novelleanalyse
  • simon fruelund
  • symbolik
  • tid
  • vadehavet

Indledning: Novellen hedder mælk og er skrevet af Simon Fruelund i 1997. Jeg håber og få svar på hvad hensigten er med novellen.

Novellen mælk er et ærkeeksempel for hvordan en novelle typisk starter. Man springer direkte ind i handlingen uden nogen forklaringer ”Det var i det tidlige forår. Jeg kom gående forbi kroen og så et ungt par, som var ved at stige ud af en sølvgrå Peugeot” Det kalder man også in medias res.

Komposition: Novellen bliver fortalt i kronologisk rækkefølge – først mødes traktorføreren og det unge par så kører de ud til vadehavet og til sidst er de hjemme igen. Der er kun en historie (et handlingsforløb) som vi følger. Der er ingen spring hverken flash back eller flash forward.

Novellen foregår i Jylland nærmere bestemt ved vadehavet. Miljøet bliver beskrevet som et lille arbejdersamfund hvor alle kender alle. Her går livet sin gang og man bruger tidevandet som tidsindikator i stedet for almindelige ure ”Jeg kiggede i højvandstabellen og angav et tidspunkt”. Vejret betyder utroligt meget for dem. Her har folk meget respekt for havet for mange lokale har mistet deres kæreste eller familie.

De to unge mennesker er helt anderledes end lokalbefolkningen. De kommer højst sandsynligt fra Sjælland måske København. Allerede i tredje- fjerde linier kan man se at de ikke er lokale fordi der står ”De var kørt herover, mens vandet var ved at stige, og bilen var våd op ad siderne”. Lokale mennesker var ikke kørt mens vandet var ved at stige for de kender faren ved det. Senere i novellen kan man også se at de er uforberedt ”De havde lånt regntøj af kromanden, kunne jeg se” ”Vi har ekstra tøj med, sagde manden og nikkede i retning af en lille rygsæk, som kvinden holdt i hånden” De er i det hele taget meget uforberedt på hvad der venter dem. Man opdager også at de ikke er særlig gode til at komme til tiden ”jeg kørte dem i møde, og da jeg standsede traktoren ud for dem, smilede de som om intet var hændt. Jeg sagde til dem, at de var sent på den. Man glemmer så let tiden herude ved havet, sagde manden og hjalp kvinden op på ladet”. De er temmelig interesseret i sælerne for der står ” De øvrige sæler blev mere modige og trak indad. Et par af dem dukkede op tæt ved land, hvor manden fotograferede dem, og kvinden sad på hug og talte til dem.”

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver