Evolutionsteorien er den teori Charles Darwin ”opdagede” da han var med ”HMS” beagle på jordomrejse. Under den lange tur indsamlede Darwin forskellige planter og dyr ind fra hele verden, selv knogler fra uddøde dyr.
Charles Darwin var en af verdens største tænkere, og jeg tror på han brugte lang tid på at tænke over denne teori. Darwin ændrede hele verdens syn på alt levende, han sagde at livet har og vil altid udvikle sig, det har det gjort igennem mange milliarder af år, så hvorfor skulle det ikke fortsætte med det. Teorien går ud på at alt liv, mennesker, dyr og planter ikke bare er skabt af gud, men det er selve livet der har skabt det, over mange milliarder af år.
Teorien går vel i hovedtræk bare ud på, at livet hele tiden udvikler sig.
Der vil altid være en naturlig variation, en naturlig selektion og konkurrence mellem mennesker, dyr og planter.
Den naturlige variation kan f.eks. være, at når der kommer en ny unge i en flok giraffer, kan den have en længere hals end de oprindelige, Derved kunne den nå alt føden oppe i træerne og den ville på længere sigt, overleve længere end de oprindelige giraffer, da de ikke kunne nå føden oppe i træerne.
Det er gratis at oprette en konto