1 siders PDF

Analyse af 'Jagten på et menneske', kapitel 1.5 og 2.5

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Jagten på et menneske', kapitel 1.5 og 2.5 er en dansk-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (301 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Analyse af udvalgte kapitler fra 'Jagten på et menneske'. Opgaven redegør for handlingen i kapitel 1.5 og 2.5, herunder Assers flugt og Tobia's hjælp. Den fortolker også citater om drømme og diskuterer et forslag om lodtrækning til arbejde.

  • asser
  • drømme
  • flugt
  • jagten på et menneske
  • kapitelanalyse
  • samfundskritik
  • tobia

Tobia hjælper Asser da han er kommet til skade. Han havde prøvet at flygte fra ham ved hjælp af tog, men han var kommet med, men så kom Asser ud igen og nu leder jægerne efter ham inde i toget. Der er blevet skrevet et nyt brev, som lignede Bønhases. Han skulle fortælle folk om det. Men han havde så glemt det og Tobia havde fundet det. De finder en elektrisk bil, den køre hurtigere end dem der går men langsommere end dem der cykler. Der var nogen der havde putte hare lugt over ham, så Qninnemand var ved at skyde ham, sammen med hans hjælper. Asser tager brevet og løber mod bønhase.

Hvad går det forslag ud på, som de unge ønsker at få Bønhase til at læse op?

At hver gang der blev født et barn skulle det trækkes lod om hvem det sku3glle arbejde og hvem der skulle vare frinummer.

Det ville gøre at dem der uddanner sig er sikker på at få arbejde.

Giv dit bud på hvordan du forstår ”Det ligner noget jeg har drømt” (Asser på s. 85) og ”Man drømmer det man savner” (Tobia på s. 85)

Han har drømt, hvordan det bliver hvis det kommer i gemmen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver