1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Jagten på et menneske' af Svend Åge Madsen

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Jagten på et menneske' af Svend Åge Madsen er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.500 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 30. maj 2017.

Analyse af Svend Åge Madsens dystopiske ungdomsroman 'Jagten på et menneske'. Opgaven redegør for bogens komposition, fortælleteknik og personkarakteristik. Den diskuterer også centrale temaer som arbejdsløshed, identitet og drømme i et samfundskritisk perspektiv. En personlig vurdering af romanen indgår.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Svend Åge Madsens roman 'Jagten på et menneske' med fokus på litterære virkemidler og samfundskritiske temaer. Velfunderet og struktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejdsløshed
  • berettermodel
  • drømme
  • dystopi
  • identitet
  • jagten på et menneske
  • personkarakteristik
  • samfundskritik
  • svend åge madsen
  • ungdomsroman

Hvilken gerne tilhører bogen: Det er ungdomsroman/udviklingsroman, roman, skønlitteratur, science fiction, utopi (den historie hvor det er en fordel at være arbejdsløse), dystopi (den historie hvor de arbejdsløse bliver jagtet). Bogen er en samfundskritik. En stor del af bogen ligner vores verden.

Komposition: Der er to historier som bogen veksler i mellem. De er begge bygget op efter berettermodelen; anslag, præsentation, uddybning, point of no return, konfliktoptrapning, klimaks, udtoning. Begge historier har drømme i sig og en vis utilfredshed Asser er er utilfreds.

Tid: Historien foregår i Århus. Bogen er skrevet i 1991 og skal virke som om den er skrevet i fremtiden. Hvis den var skrevet i dag ville der være mobiltelefoner med i historierne. Maks et par uger måske en uge. Den foregår kronologisk men der er flashback i drømmene.

Fortælleteknik: I historie 1 er man meget inde i Assers hoved og ved hvad han tænker og siger det er en jeg fortæller. Dialog. Historie 2 er der 3. Persons fortæller alvidende, til dels, men også en del dialog. Fortællerne er altvidende i begge historier. Der er mest kommenterende og lidt reflekterende, f.eks. i Assers drømme. Det går ikke helt vildt hurtigt, det går i et pasende tempo. Jeg ville ikke kunne forstå den hvis den gik helt vildt hurtig, så ved at den går langsomt forstår man de to historier bedre.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver