Endelig er jeg kommet til Porta Marina, som er en lille vej ind til Pompeii. Jeg kigger mig lidt rundt og ser at byen er omgivet af en ringmur, med tårne og porte. Som jeg går ned af vejen , som er belagt med store sten, ser jeg den store retssal, som på græsk hedder Basilica. Retssalen er opdelt i tre sale, som hedder R, Q, P. Den midterste sal er hævet lidt mere i niveau end de to andre, jeg tror det er her de har haft deres arkiver.
Selve bymidten er opbygget i en typisk romersk skakbrætsstil hvor gaderne er lange og lige. På begge sider er der toetagers huse
Længere nede af vejen, til venstre, kommer jeg til det mest fantastiske sted i Pompeii. Forum. Forum var byens vigtigste plads, og hjertet i alle romerske byer. Når man kommer ind på den kæmpe store plads, kan man virkelig fornemme hvilken stemning der engang har været her. Pladsen var centrum for religion, handel, administration, økonomiske og politisk aktivitet. Det var også her der blev oplæst gode og dårlige varsler for 2-3 tusinde indbyggere som dagligt også krydsede pladsen. På og omkring pladsen lå der en masse små boder, hvor handlende kunne købe og bytte vare.
Det er gratis at oprette en konto