1 / 4 sider - klik for at bladre

'Dansen gennem sommeren' af Bo Green Jensen, analyse

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Dansen gennem sommeren' af Bo Green Jensen, analyse er en dansk-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.375 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Analyse af Bo Green Jensens roman 'Dansen gennem sommeren' fra 1981. Opgaven indeholder et resume, detaljerede personbeskrivelser af Jacob, Stankelben og Lisa, samt en miljøbeskrivelse. Den diskuterer også begreber som 'dansen' og 'engle' i romanen og perspektiverer temaerne kærlighed, venskab og ungdom til nutiden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid romananalyse med detaljerede personbeskrivelser, resume og tematisk diskussion. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bo green jensen
  • dansen gennem sommeren
  • drama
  • kærlighed
  • miljøbeskrivelse
  • personkarakteristik
  • roman
  • symbolik
  • ungdom
  • venskab

Bogen hedder ”Dansen gennem sommeren”, er skrevet af Bo Green Jensen og er udgivet af forlaget Gyldendal i 1981. Det er en kronologisk og episk roman med et lyrisk sprog. Den foregår om sommeren og strækker sig over en sommerferie, dvs. ca. 1½-2 måneder. Genren, som romanen falder ind under, er drama, fordi dens hovedtemaer er kærlighed, venskab og om at være ung og forelsket. Bogens læser bør have en alder af mindst 14-16, for nogenlunde at kunne forstå og sætte sig ind i det, som sker i bogen. Den handler nemlig meget om, hvad der sker og kan ske i dette alderstrin. Sproget er meget identisk med det nutidige sprog, bortset fra at forfatteren også indsætter nogle lyriske træk til teksten. Jeg forstod hele bogen uden problemer med det sprog, som vi bruger i dag. Handlingen sker to steder, og det er i eller nær byen og på Bornholm.

Resume

Jacob og Stankelben er bedste venner og hænger meget ud sammen. En dag i sommerferien tager de på diskoteket Dødssejleren, hvor de møder Lisa, som Jacob bliver kærester med. Stankelben begynder, at opføre sig underligt omkring Lisa, og Jacob får mistanke om, at Stankelben kan lide Lisa. Jacob lader det ligge, og de tre beslutter sig for at tage på en cykelferie på Bornholm. De hygger sig meget, og slår sig ned på en campingplads. Men en dag vågner Jacob op til lyden af at Stankelben og Lisa elsker med hinanden, og han bliver skuffet. Senere konfronterer han dem med det han hørte. Lisa fortæller ham, at hvis de deler kærligheden, kan den kun blive større. Jacob går med til at dele kærligheden, og de bliver alle tre meget lykkelige, for kærligheden blev virkelig større. Men så kommer rockerbanden, Dark Angels, til campingpladsen og skaber uro. Politiet kommer for at smide dem væk, og Dark Angels tager Lisa som gidsel. Stankelben bliver sur, og stikker i 2 af Dark Angels medlemmerne med noget skarpt. Lisa og Jacob løber, og Stankelben bliver efterladt til rockerne, som banker ham til døden. Efter Stankelbens død slutter forholdet mellem Jacob og Lisa, og Lisa rejser til udlandet med sin far.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver