1 / 28 sider - klik for at bladre

Leonardo Da Vinci: et geni og hans opfindelser

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 28 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Leonardo Da Vinci: et geni og hans opfindelser er en dansk-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 28 sider (4.851 ord, ca. 21 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave udforsker Leonardo Da Vincis liv og virke, fra hans barndom og læretid til hans mange opfindelser og kunstværker. Den redegør for hans bidrag som maler, ingeniør og opfinder, herunder en analyse af 'Den Sidste Nadver' og dens symbolik. Opgaven perspektiverer også hans indflydelse på nutiden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Omfattende biografi og analyse af Leonardo Da Vincis liv, opfindelser og kunstværker. Velfunderet problemformulering og god struktur.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • biografi
  • da vinci mysteriet
  • den sidste nadver
  • helikopter
  • italien
  • kryptex
  • kunsthistorie
  • leonardo da vinci
  • opfindelser
  • renæssancen

Indholdsfortegnelse

Indholdsfortegnelse1

Indledning2

Problemformulering3

Leonardo Da Vincis barndom4

Leonardo læretid hos Verrocchio5

Leonardo i krig6

Leonardo i Milano7

Leonardo, vandet og ideerne8

Leonardos udlandsrejser og de sidste år9

Leonardo Da Vincis opfindelser10

Kryptex10

Helikopter10

Den Sidste Nadver11

Konklusion13

Litteraturliste14

Bilag15

Beskrivelser af vigtige ting omkring Den Sidste Nadver:15

Den Sidste Nadver (fornyet af Marco d´ Oggiono):15

Den Hellige Gral:15

Maria Magdalene:16

Tempelridderordenen (Priory of Sion):16

Logbog og selvevaluering17

Indledning

Leonardo Da Vinci er en af tidens største genier, og der er ikke mange som kan måle sig med hans uendelige viden. Han var et begavet menneske som tænkte stort og nyt, men som desværre sjældent fuldførte sine værker. Han var en fantastisk maler, billedhugger, arkitekt, ingeniør, opfinder, botaniker, musiker, sanger og anatom. Han udtænkte mange forskellige krigsmaskiner, selvom han dog var stor modstander af krig.

Leonardo Da Vinci var dermed en meget talentfuld person, og derfor har jeg også valgt at skrive om ham. Jeg synes han er en meget fascinerende, historisk person som forhåbentlig aldrig bliver glemt.

I forvejen ved jeg faktisk ikke så meget om ham. Jeg ved at han har malet Mona Lisa og studeret fuglenes flyvning. Derved har han også lavet nogle vinger så mennesket kunne flyve, men disse vinger mislykkedes.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver