Bogen er skrevet af Niels Rohleder, som er født i 1962. Han blev Uddannet ved Danmarks Journalisthøjskole 1985. Ved siden af, at være journalist er han også forfatter og i 19X udgav han bogen ”Andrea elsker mig”, og senere vandt romanen 1 pladsen i Gyldendals TV2 romankonkurrence, i ” ung kærlighed”
Grammatisk tid: Starten af bogen er skrevet i nutid, men da hele bogen stort set er et flashback, undtagen starten, er det skrevet i datid.
Miljø: Miljøet vil jeg sige er middelklasse miljø, for Morten, hovedpersonen, bor i København, og er under uddannelse til journalist, hvilket ikke er helt dårligt.
Personer: Morten er under uddannelse, og er en meget sød, og omsorgsfuld mand. Han går meget op i politik. Og bliver forelsket i Andrea. Han er 25 år gammel, og bor i en lille lejlighed i København. Andrea hun kan også godt lide Morten, men hun synes det hun kæmper for er vigtigere end kærlighed, ligesom hendes far Rolf Maas, som hun også minder utroligt meget om. Hun udnytter faktisk Morten, da hun bor ved ham, for ikke at blive opdaget. Rolf Maas: Han bliver kaldt “topterroristen” i aviserne i Danmark. Han er tysker, og er 46 år gammel. Rolf Maas er eftersøgt af de tyske myndigheder for bombeattentater mod amerikanske baser i Vesttyskland i 70-80´erne. Han er også mistænkt for at have medvirket i unibankrøveriet. Han bor i Syrien, hvor han lever et luksusliv. Villy langmose, er chefredektøren, og det er ham der skriver en masse i bladene, om Rolf og Andrea.
Det er gratis at oprette en konto