1 / 2 sider - klik for at bladre

Eventyr om emo prinsessen Andrea og den onde snegl

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Eventyr om emo prinsessen Andrea og den onde snegl er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (818 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 7. december 2012.

Et moderne eventyr om emo prinsessen Andrea, der bor i et slumkvarter i en provinsby. Hun bortføres af en ond snegl, der vil giftes med hende for at blive konge. En emo dreng, som Andrea tidligere har mødt, må kæmpe mod sneglen i en duel for at redde prinsessen og vinde hendes kærlighed.

Redaktørens vurdering
7 God
En veludført moderne eventyrfortælling med klar struktur og fuldendt plot. Kan inspirere andre elever til kreativ skrivning.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • bortførelse
  • duel
  • emo prinsesse
  • eventyr
  • fantasy
  • kærlighed
  • moderne eventyr
  • ond snegl
  • provinsby

Der var en gang en lille provins by hvis navn ingen vidste, i den lille provins by boede der en emo prinsesse Andrea i et slumkvarter, så derfor blev hun kaldt slum prinsessen Andrea. I selv samme by boede der også en meget, meget ond snegl som ville have fat i slum prinsessen fordi han vil giftes med hende så han kunne blive konge af landet. Sneglen havde en undersot som var en talende piratfisk, som plaprede løs om alt muligt ligegyldigt.

En rigtig smuk solskinds dag, braste sneglen pludselig ind i slum prinsessens hus og bortførte hende op i et rigtigt højt tårn ude midt i trylleskoven, hun bliver låst inde fordi at hun ikke vil giftes med sneglen, så han vil låse hende inde for at få slum prinsessen til at komme på andre tanker. Da det blev aften kom sneglen igen med noget vand og brød, det er det eneste hun får at spise hele den dag. Sådan gik det også den næste dag, sneglen spurgte om hun vil giftes med ham, og det ville hun stadigvæk ikke, så hun fik igen kun vand og brød. Sådan gik der en uges tid hvor der skete det samme hver dag, hun bliver spurgt om hun vil giftes med sneglen, det vil hun ikke for han var ond, og kun var ude på at blive gift med hende, for at blive konge af landet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver