1 / 7 sider - klik for at bladre

Fysikrapport om elektromagnetisme og induktion

Det er gratis at oprette en konto

Fysikrapport om elektromagnetisme og induktion er en fysik-opgave fra 2009. Fylder 7 sider (544 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne fysikrapport redegør for centrale begreber som magnetisme, elektromagnetisme, induktion og transformation. Den beskriver H.C. Ørsteds og Michael Faradays opdagelser og forklarer, hvordan disse principper anvendes i hverdagen, herunder i Dankort og induktionskomfurer.

Redaktørens vurdering
7 God
Rapporten giver en klar og struktureret redegørelse for grundlæggende fysikbegreber som elektromagnetisme og induktion. Den er informativ og kan give inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dankort
  • elektromagnetisme
  • h.c. ørsted
  • induktion
  • induktionskomfur
  • jernkerne
  • magnetisme
  • michael faraday
  • spoler
  • transformation

Min rapport handler om elektromagnetisme, transformation, induktion og normal magnetisme.

Magnetisme:En magnet tiltrækker grundstofferne: jern, nikkel og kobolt.Mangetens poler er stærkest ved enderne. Den pol, det peger mod nord, kaldes nordpolen, og den pol, der peger mod syd, kaldes sydpolen. To ens poler frastøder hinanden, men en nordpol og en sydpol tiltrækker hinanden.

Teori: Jernspånerne ligger sig som en ring uden om magneten. Der vil altid ligge flest jernspåner i ender da magneten er stærkest i enderne. Hvis man kan forestille sig at man hænger en frit hængende magnet op vil den altid indstille sig i retning nord-syd da Jorden har en magnetfelt. Jorden har en syd og nordpol men, den magnetiske sydpol ligger ikke på sydpolen, men i det nordlige af Canada et stykke fra den geografiske nordpol. Mod syd ligger den magnetiske nordpol på Antarktisk, lidt forskudt fra den geografiske sydpol. Man kan faktisk sammenligne Jordens magnet med en stang magnet.

Elektromagnetisme: Det var H.C. Ørsted som opfandt elektromagnetisme. Han opfandt det ved at holde en magnet nål hen til en ledning og så sende strøm igennem, da han gjorde dette gav magnet nålen et lille udslag. En elektromagnetens styrke afhænger af, strømstyrken, antallet af vendings tal. Hvis man vil fremstille en meget kraftig elektromagnet, skal man skrue meget op for strømstyrken.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver