1 / 11 sider - klik for at bladre

Muhammedkrisen: Forløb, reaktioner og konsekvenser

Det er gratis at oprette en konto

Muhammedkrisen: Forløb, reaktioner og konsekvenser er en samfundsfag-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 11 sider (1.593 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

En dybdegående rapport om Muhammedkrisen, der beskriver baggrunden for Jyllands-Postens tegninger, de muslimske landes reaktioner og den danske regerings håndtering. Opgaven diskuterer krisens konsekvenser for Danmark, herunder boykot af varer og trusler mod danskere, samt en personlig holdning til forløbet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid rapport om Muhammedkrisen med redegørelse for forløb, konsekvenser og personlig holdning. Giver god indsigt i emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anders fogh rasmussen
  • arla foods
  • boykot
  • danmark
  • islam
  • jyllands-posten
  • muhammedkrisen
  • tegninger
  • ytringsfrihed

Hvordan behandlede det officelle Danmark og regeringen sagen?4

Mener du vi behandlede sagen korrekt?5

Hvilke konsekvenser fik krisen for Danmark?:5

Har der været lignende muhammed kriser andre steder i verden?:6

Dobbeltmoral?eller?:7

Min holdning:7

Kildeliste:10

Muhammed krisen

Indledning:

Muhammed krisen det var en krise hvor Danmark blev udsat for rigtig mange forskellige ting. Folk i de muslimske lande brændte Dannebrog af, der var flere danske fødevarer som blev boykottet og til sidst var det ved at blive farligt for danskere at tage til nogen af de muslimske lande. I denne rapport vil jeg forsøge at gøre rede for hvad krisen egentlig gik ud på, hvordan behandlede vi sagen og hvilke konsekvenser krisen egentlig havde for Danmark.

Den her tegning synes jeg der ligner en vandremand, som kommer trækkende med sit pakæsel.Det her billede kan godt virke krænkende fordi det kan godt give et signal om at de ikke har så mange penge og at de måske kan være slaver.

Hvad gik krisen ud på?

Tegninger var egentlig en reaktion på at der ikke var nogle danske tegnere der turde at lægge navn til, nogle illustrationer i en bog om muhammeds liv som Kåre Bluitgen havde skrevet, fordi de var bange for trusler osv. Derfor bad jyllands posten så 40 danske blad tegnere om at give et bud på hvordan de opfattede profeten muhammed, ud af de 40 var der 12 tegnere som indsendte deres tegning til jyllandsposten. Den 30. september blev de 12 billeder så trykt i Jyllands Posten, og da muslimmerne så billederne satte det virkelig vreden i gang hos dem, fordi de menete at deres religion var blevet hånt, og de mente at det var nogle meget krænkende billeder som var blevet tegnet fordi at der i koranen er skrevet at det er forbudt at sætte ansigt på profeten muhammed. i koranen står der helt præcist:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver