1 / 16 sider - klik for at bladre

Værkstedserfaring, teknologianalyse og miljøvurdering

  • Teknologi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 16 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Værkstedserfaring, teknologianalyse og miljøvurdering er en teknologi-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 16 sider (2.291 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne rapport dokumenterer værkstedserfaring opnået gennem fremstilling af en grill og en skammel. Den indeholder en teknologianalyse af fremstillingsprocesserne samt en detaljeret miljøvurdering for begge produkter. Miljøvurderingen anvender MEKA-skemaer og flowdiagrammer til at analysere globale, regionale og lokale miljøeffekter, herunder drivhuseffekt og forsuring.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Detaljeret rapport om værkstedserfaring, teknologianalyse og miljøvurdering af en grill og skammel. Inkluderer MEKA-skema og flowdiagrammer.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • drivhuseffekt
  • flowdiagram
  • forsuring
  • grill
  • meka skema
  • miljøvurdering
  • skammel
  • teknologianalyse
  • værkstedserfaring

Værkstedserfaring, teknologianalyse og miljøvurdering

9/2-06

Teknologi med mhe

Simon, René og Line

Indholdsfortegnelse

Indholdsfortegnelse1

Formål2

Materialeliste2

Arbejdstegninger2

Teknologianalyse2

Viden2

Teknik2

Organisation3

Produkt3

Niveau3

Miljøvurdering for Grill3

Målsætning for miljøvurdering3

Flowdiagram for grill4

Den funktionelle enhed5

MEKA-skema5

Opgørelse af systemets miljøbelastning5

Vurdering5

Delkonklusion6

Miljøvurdering af skammel6

Målsætning for miljøvurdering6

Flowdiagram for skammel7

Den funktionelle enhed8

MEKA-skema8

Opgørelse af systemets miljøbelastning8

Vurdering9

Delkonklusion10

Konklusion10

Bilag11

Formål

Formålet med projektet var at få en større værkstedserfaring, og at lære at lave en teknologianalyse og en miljøvurdering.

Materialeliste

Grill:

Stål (vægt)

Træ til håndtag: 2 stk.

Acetylengas til svejsning

Ilt til svejsning

Skammel:

Fyrretræ (vægt)

Skruer, 12 stk.

Lim

Arbejdstegninger

Se bilag 1 og 2

Teknologianalyse

Viden

For at fremstille en skammel bliver man nødt til at vide hvordan man bruger de forskellige maskiner til at forarbejde træet. For at kunne lave en grill skal man vide hvordan man bruger de maskiner der skal bruges, og hvordan man svejser. Desuden skal man vide noget om sikkerheden ved brug af de forskellige maskiner, både til træ og jern.

Teknik

Skammel:

Vi brugte fyrretræ til at fremstille vores taburet. Træet var opbevaret i et skur, hvor vi hentede det. Til at lave benene tog vi 1stk. træ på 50x125 som afkortes til 900mm. Derefter delte vi emnet op i 2stk. a 900x46x46mm og 1stk. a 900x50x25mm på rund-/båndsav. Derefter hentede vi 1stk. træ af 25x100mm som afkortes til 800mm det skal vi bruge til at lave sarg-stykkerne. derefter delte vi emnet på rund-/båndsav i 2stk. a 800x48x25. Til at lave sprosserne hentede vi 1stk. 19x75mm som afkortes til 800mm og deles i 2stk. a 19x36x800mm på rund-/båndsav.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver