1 / 5 sider - klik for at bladre

Bograpport: 'En – To – Tre – NU!!!' af Jesper Wung Sung

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bograpport: 'En – To – Tre – NU!!!' af Jesper Wung Sung er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 5 sider (2.238 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 18. marts 2010.

Denne bograpport omhandler Jesper Wung Sungs roman 'En – To – Tre – NU!!!'. Opgaven præsenterer et detaljeret referat af handlingen, der følger Jeppes forelskelse i Cecilie og deres fælles kamp mod kræft. Rapporten diskuterer bogens temaer om tilfældighed, skæbne og ungdommens udfordringer, samt en personlig refleksion over værkets betydning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid bograpport med referat, analyse af handling og temaer, samt personlig refleksion. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bograpport
  • en to tre nu
  • gymnasiet
  • jesper wung sung
  • kræft
  • kærlighed
  • novelleanalyse
  • skæbne
  • tilfældighed
  • ungdomsroman

Lige fra side 1, for vi hurtigt for et indblik i Jeppe og hans højde og hans venner OSV. Jeppe var lige startet i 1.g, og til intro festen så han en utrolig smuk blond pige der hed Cecilie. Jeppe er et ungt basketball talent der er 1,95 cm. Høj. Han var lige blevet flyttet op på senior holdet i basket. Hans far var kommet op med en ide hvor, han lavede nogle klistermærker der let kunne klistres på gulvfliser og tages af igen uden man kunne se at det faktisk bare var klistermærker. Et køkkenfirma havde set sig varm på ideen, og han havde lige sagt op på sit arbejde, men lige da det hele skulle flaske sig gik køkken firmaet konkurs. Og de penge hans far ville have tjent var spildt. Det fik hans far til at gå lidt ned psykisk og inden længe havde han flyttet ud. Jeppe gik rundt og tænkte på Cecilie i flere dage indtil han en dag tog sig sammen og spurgte hende om hun ville med i biografen. Jeppe var lykkelig men han havde igen ide om hvad de skulle tage ud og se så derfor spurgte han sin ven Jack om hvad han skulle købe billetter til. Jack svarede nok lidt ironisk og foreslog filmen ”Gladiator” Jeppe trak lidt på smilebåndet og tænkte videre. Jeppe stod ude foran biografen i lang tid og kiggede på plakaterne over de film der gik i øjeblikket. Jeppe kunne ikke beslutte sig indtil han ringede til hans søster der med et sagde ”En sang for Martin” han kiggede på plakaten og tænkte at selvfølgelig skulle det være den. Da Cecilie troppede op foran biografen, omend lidt forsinket, foreslog hun minsandten i stedet for ”en sang for Martin” om de så ikke skulle se ”Gladiator”! Jeppe kunne ikke tro sine egne ører. Sagde hun virkelig Gladiator? Men uden videre sad de inde i biografen og så Gladiator. Efter filmen sagde hun at det var fordi hun havde set den anden i forvejen og derfor ikke gad se den igen. Da Jeppe skulle sige farvel ved bussen spurgte han hende hvor høj hun egentligt var og hun sagde 1,68.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver